ورود/عضویت سبد خرید  

مشکلات دستگاه گوارش

اغلب مشکلات ایجاد شده برای دستگاه گوارش با تغییر در سبک زندگی و بعضی اوقات انجام حرکات مدیتیشن قابل حل هستند. در برخی مواقع هم این مشکلات ریشه های بزرگتر و سختتری دارد که نمی توان با تغییر سبک زندگی این مشکلات را برطرف کرد. برخی از مشکلات معمول گوارشی به شرح ذیل است:

چه کسانی کمبود وزن دارند؟

1-یبوست:

یبوست را معمولا به حالتی اطلاق می کنند که در آن فرد کمتر از 3 بار در هفته مدفوع کند. در این حالت معمولا مدفوع به سختی دفع می گردد و شاید همراه با تورم شکم نیز باشد. علت یبوست چیست؟ معمول ترین دلیل ایجاد یبوست نخوردن کافیه فیبرها، آب، برخی ویتامین ها و تغییر در روتین های زندگی مثل سفر کردن و آب به آب شدن است. یبوست در ایام بارداری هم احتمال به وجود آمدن دارد. دلیل این امر تغییرات هورمونی در زمان بارداری است. نگاه داشتن دستشویی و همچنین عدم تحرک از دیگر دلایل ایجاد یبوست است. چطور می شود یبوست را درمان کرد؟ نوشیدن آب، خوردن میوه های فیبردار، نوشیدن برخی دمنوش ها از جمله راه های طبیعی رفع یبوست است. البته می توان از برخی ملین ها نیز استفاده کرد اما توصیه می شود روش های طبیعی ابتدا مورد نظر قرار گیرند و در حالت های حاد از روش های دارویی استفاده گردد. نکته قابل توجه این است که برخی گیاهان خاصیت ملینی دارند برای آشنایی با دمنوش گیاهی رفع یبوست اینجا را کلیک کنید.

2-اسهال

اسهال به زمانی اطلاق می شود که بیش از 3 بار دفع روان در روز داشته باشید. علت اسهال چیست؟ چندین دلیل می تواند منجر به اسهال شود. عفونت های ناشی از ویروس و باکتری که می تواند ناشی از مصرف مواد غذایی نا سالم باشد. مصرف شیر برای افراد ناتوان در جذب لبنیات، کافئین، رنگ های خوراکی مصنوعی و برخی چاشنی ها و افزودنی ها از دیگر عوامل ایجاد کننده اسهال هستند. مصرف برخی داروها به خصوص انتی بیوتیک ها و یا سندرم های گوارشی هم می توانند اسهال ایجاد کنند. اما چه کارهایی در زمان اسهال باید انجام داد؟ اولین چیزی که در زمان داشتن اسهال پیشنهاد می شود مصرف زیاد مایعات است تا جایگزینی باشد بر مایعات از دست رفته قبلی. اگر اسهال بعد از چند ساعت از بین نرفت باید قدری نمک مصرف شود. همچنین به هیچ عنوان محصولات لبنی، آبمیوه و نوشابه مصرف نشود. اگر اسهالتان در طول مدت 2 روز بهتر نشد حتما به پزشک مراجعه کنید. اگر هم اسهال خونی دارید از همان ابتدا به پزشک مراجعه کنید چون اسهال خونی ممکن است نشانه ای از وجود عفونت و باکتری باشد.

3-رفلاکس اسید معده

وقتی عضلات مری خوب عمل نکند و اجازه دهد تا غذا از معده وارد مری شود اسید وارد مری شده و ریفلاکس معده ایجاد میکند. ریفلاکس معمولا باعث سوزش گلو و سینه می شود. چطور باید از ریفلاکس معده پیشگیری کرد؟ با رعایت نکات زیر می توانید از رفلاکس اسید معده جلوگیری کرد.

  • سر را به هنگام خوابیدن بالا بگیرید.
  • لقمه های کوچک بگیرید.
  • سیگار را ترک کنید.
  • از غذاها و نوشیدنی های تحریک کننده پرهیز کنید
  • بلافاصله بعد از غذا خوردن به پشت نخوابید چطور ریفلاکس معده را درمان کنیم؟ استفاده از آنتی اسیدهای معده با مشورت پزشک و برخی تمرینات مدیتیشن می تواند میزان اسید معده را کم کند.

4-هموروئید:

هموروئید رگ های خونی متورم در اطراف سوراخ مقعد است. این تورم می تواند بسیار دردآور و آزار دهنده باشد. علت به وجود آمدن هموروئید چیست؟ هموروئید می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • داشتن اضافه وزن
  • بارداری
  • نشستن و یا ایستادن برای مدت طولانی
  • زور زدن به هنگام انجام فعالیت فیزیکی
  • یبوست

آیا می توان هموروئید را درمان کرد؟

قرار دادن یخ که باعث خوابیدن تورم می شود می تواند یک راه حل کوتاه مدت خوب باشد. نشستن در وان یا تشت آب ولرم هم همین تأثیر را دارد. روش بهتر استفاده از کرم و پمادهای آنتی هموروئید است. در برخی موارد تنها درمان هموروئید عمل جراحی است. یکی از بهترین راه ها استفاده از انواع فیبرها و آب در رژیم غذایی است. مشکلات دستگاه گوارشی بیشتر از این مواردی بود که در بالا اشاره شد است که برای مطالعه بیشتر می توانید به قسمت مقالات سر بزنید.


شما هم می توانید در مورد این صفحه نظرتان را ارائه نمایید

نام شما:

نظر شما: