ورود/عضویت سبد خرید  

علل تیره شدن پوست و راههای درمان آن

از عوامل مهم تامین‌کننده رنگ مطلوب پوست، رسیدن مقادیر کافی خون با غلظت و کیفیت مناسب به عروق ریز پوست نواحی مختلف است.

تغییرات رنگ پوست باعث ایجاد مشکلات روحی و اجتماعی در افراد شده و به خصوص در کسانی که به دلیل نوع شغل خود تماس چهره به چهره و مستمر دارند میتواند موجب افسردگی یا تاثیر گذاری بر فعالیت فرد شود.از این رو شناخت علل این اختلالات رنگدانه ای و درمان صحیح آنها بسیار مهم است و گاه درمانهای ناصحیح میتواند مشکل بیمار را زیادتر کند.

تغییرات رنگ پوست در افراد به دو صورت است:

  1- رنگ پوست ذاتی : كه عبارتست از میزانی از پیگمانتاسیون ملانین كه به صورت ژنتیكی تعیین شده و در غیاب هرگونه تماس با نور خورشید یا تاثیرات دیگر وجود دارد.
  2- رنگ پوست اكتسابی : که به علت تماس با نور آفتاب یا هورمونال (همانند حاملگی) به وجود می آید. در بعضی بیماری ها نیز مثل ملاسما (لک صورت) و آدیسون در اثر هر دو عامل، یعنی تداخل بین عوامل هورمونال و نور آفتاب به وجود می آید.

مهم‌ترین عواملی که می‌تواند موجب بدرنگی پوست شود،

  1- بیماری‌های مزمن
  2- برخی اختلالات رفتاری مانند غم، ترس، ناامیدی، نفرت، حسد
  3- زیاده‌روی در نزدیکی با همسر
  4-استفاده بیش از حد از مسهل‌ها
  5- لک های دوران بارداری
  6- لک های ایجاد شده توسط نور آفتاب.
  7- مصرف برخی داروها از جمله قرص‌های ضدبارداری ، ضد مالاریا و برخی داروهای روان‌پزشکی رنگ قهوه‌ای یا آبی تیره روی پوست ایجاد می‌کند. داروهای شیمی‌درمانی و داروهایی که پوست را به نور حساس می‌کنند نیز می‌توانند باعث بروز لک باشند

درمان :

  1_ به اندازه بخوابید :خوب است بدانید از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر سلامت پوست داشتن خواب کافی و به وقت است. کم‌خوابی، پرخوابی، به وقت نخوابیدن، کم‌نوشی و بدخوری تاثیرات سوئی بر سلامت پوست و زیبایی دارد.
  2- از لایه بردار استفاده کنید :جهت سرعت بخشیدن به روند بهبودی، لایه برداری خفیف با کمک پیلینگ های شیمیایی سطحی انجام می شود. با این روش فعالیت رنگدانه سازی با کمک ترکیبات بی رنگ کننده کاهش یافته و ترمیم پوست سریع تر می شود، که این روش مطمئن تر و موثرتر است
  3- داروها و محصولات گیاهی را فراموش نکنید :. داروهای گیاهی، عاری از هرگونه مواد شیمیایی بوده و برای استفاده بر روی پوست بی خطر هستند.
  4- به تازگی استفاده از عصاره گیاه شیرین بیان و آلوئه ورا جهت درمان لک های پوست مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته و نتایج بسیار خوبی نیز داشته است.
  5- از زدن ضد آفتاب غافل نشوید
  6- بیماری یبوست را درمان کنید : شرایط مزاجی شما هم بسیار مهم است. یبوست یا نگه داشتن ادرار هم باعث باقی ماندن سموم در بدن می‌شوند. هرچه این سموم در بدن بیشتر بمانند احتمال بازجذب آنها در بدن بیشتر وجود دارد. بدن این مواد اضافی را در نقاطی که خطر کمتری دارند مانند پوست، بافت‌های عضلانی و مفاصل نگه می‌دارد و مثلا در پوست باعث ایجاد لک می‌شود. پس یبوست‌تان را درمان کنید و ادرارتان را نگه ندارید

   شما هم می توانید در مورد این صفحه نظرتان را ارائه نمایید

   نام شما:

   نظر شما: