ورود/عضویت سبد خرید  

تناسب اندام و لاغری با رژیم غذایی (کاهش کالری مصرفی روزانه)

تناسب اندام به استفاده از رژیم های غذایی کم کالری

یکی از راهکارهایی که برای تناسب اندام و به خصوص کاهش وزن ارائه می شود، استفاده از رژیم های غذایی است. متخصصان تغذیه اعتقاد دارند که برقراری یک رابطه مناسب و معقول میان کالری دریافتی و کالری مصرفی می تواند منجر به تناسب اندام شود. آنها اعتقاد دارند که اگر نسبت کالری ورودی به کالری سوزانده شده بیشتر باشد، بدن دچار اضافه وزن و در صورتیکه کالری ورودی کمتر از کالری سوزانده شده باشد، بدن با کاهش وزن روبرو خواهد شد. راهکاری که این متخصصان ارائه می دهند اغلب بر روی کاهش کالری ورودی تمرکز دارد و کمتر به افزایش کالری سوزانده شده معطوف می شود. البته متخصصانی هستند که علاوه بر کاهش کالری ورودی بر روی افزایش کالری مصرفی نیز تمرکز دارند که این امر هم می تواند سرعت کاهش وزن را بیشتر کند و هم می تواند پایداری و نگهداری وزن را پس از کاهش آن تضمین نماید.

سال های سال است که متخصصان تغذیه بر اساس دانش فنی خود و همچنین تجربه استفاده کنندگان از رژیم تجویزی آنها، انواع و اقسام رژیم ها را ارائه کرده اند. نکته قابل توجه این است که تعداد رژیم های موجود به قدری زیاد و متنوع است که گاهی اوقات یک سردرگمی در میان متقاضیان کاهش وزن از اینکه از کدام رژیم استفاده کنند به وجود می آید.

آیا رژیم های غذایی مفید فایده است؟

در سال های اخیر بحث های جنجالی بر سر اینکه آیا رژیم های غذایی می توانند جواب تقاضای افرادی باشند که از اضافه وزن رنج می برند، باشد؟ برخی از متخصصان رژیم های غذایی سنگین و عذاب آور را بد می دانند، بعضی آنها را تنها راه حل لاغری می دانند، بعضی آنها را کوتاه مدت دانسته و حتی برخی ها آنها را مضر دانسته و به شدت با این رژیم ها مقابله می کنند. اما واقعا چه رژیم غذیی مناسب است؟ آیا اصلا رژیم خوب هم داریم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که هم رژیم خوب داریم و هم رژیم بد اما نکته مهم این است که این بدی و یا خوبی هم قطعی است و هم نسبی.

چطور بفهم یک رژیم غذایی خوب است چه رژیم غذایی مضر؟

همانطور که اشاره شد هم رژیم خوب داریم و هم رژیم بد. علاوه بر این اشاره شد که این خوبی و یا بدی می تواند هم قطعی باشد و هم نسبی. این به چه معنی است و چطور می توان فهمید یک رژیم خوب است یا بد. گاهی اوقات برخی رژیم ها به خصوص آنهایی که قصد دارند کاهش وزن سریع ایجاد کنند، با کاهش مواد غذایی خاصی، بدن را از دریافت مواد معدنی، هیدروکربن ها، پروتئین ها و ویتامین ها به شدت محروم می کنند. محروم کردن بدن از این مواد غذایی که نظام ساختاری منظمی را تشکیل می دهند، می تواند کاهش وزن ایجاد کند، آن هم به اندازه قابل توجه، اما در ازای این کاهش وزن اتفاقات بعضا مخربی می افتد. برخی از این اتقافات به شرح ذیل است.

1- ریزش مو
2- تخریب سلول های لایه پوستی، چروکیدگی، خشکی و ..
3- ناراحتی های کلیوی
4- تخریب کبد
5- ایجاد تغییرات مخرب هورمونی
6- کاهش متابولیسم یا سوخت و ساز بدن
7- ایجاد عارضه های قلبی از جمله سکته قلبی
8- و ...

چه رژیم هایی به قطعیت بد هستند؟

این نوع رژیم ها که اغلب نیز از سوی متخصصان تغذیه توصیه نمی شوند رژیم هایی هستند که به قطعیت بد هستند و استفاده نکردن از آنها به مراتب از استفاده کردنشان بهتر است. ممکن است در مدت زمان کوتاهی به وزن ایده آلتان برسید و فکر کنید که در این مدت کوتاه واقعا تأثیر سوئی به بدن وارد نمی شود اما بدن با هر تغییر، هر چند کوتاه، خود را به سرعت تغییر می دهد و لذا این رژیم ها تأثیرات سوء خود را بر بدن ایجاد خواهند کرد. پس به هیچ عنوان، به هیچ عنوان، از این رژیم ها برای رسیدن به اندام مناسب و خوش فرم استفاده نکنید.

چه رژیم هایی نسبی بد و چه رژیم هایی نسبی خوب هستند؟

اشتیاق برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندامی مناسب باعث شده است تا یک رفتار و فرهنگ نا به جایی در جامعه ما پدید آید و آن اینستکه به محظ آنکه یکی از نزدیکان و یا آشنایانمان با رژیم خاصی لاغر می شود به سرعت از وی می خواهیم رژیمش را برای ما مطرح کرده و ما هم با استفاده از آن رژیم انتظار لاغری داریم. نکته مهم این است که هر فرد مکانیزم بدنی خاصی دارد. این مکانیزم ها به دلایل مختلف با یکدیگر متفاوتند. عامل وراثت، نحوه و سبک زندگی، آب و هوا، مزاج و شرایطی نظیر این باعث می شوند تا سوخت و ساز و متابولیسم افراد با یکدیگر متفاوت باشد. همچنین ممکن است برخی افراد از بیماری های خاصی رنج ببرند. به همین دلیل نمی توان گفت اگر رژیمی برای یک فرد مناسب است حتما برای فرد دیگر نیز مناسب بوده و نتایج یکسان در بر دارد. ممکن است رژیمی که از سوی متخصصی ارائه شده است برای یک فرد مناسب و مفید باشد و برای یک شخص دیگر نا مناسب و بی فایده و یا حتی مضر باشد. اما سوال اینجاست که چطور بفهمیم یک رژیم مناسب ما و یک رژیم برای مناسب نیست؟ یک راه حل مناسب برای این کار مراجعه به متخصصین و اخذ مشاوره از آنهاست اما خبر خوب این است که با شناخت بدن خود و مکانیزم کاریش می توانیم خودمان راهکار مناسب را برای خودمان اتخاذ کنیم. این کار شاید در ابتدا کمی سخت به نظر بیاید اما با انجام یکسری آزمایش ها و مطالعه بر روی خودمان می توانیم به راحتی راهنمای خودمان شویم. یک راه حل بسیار مناسب و خوب نیز وجود دارد که پیشنهاد می شود اگر فرصت مراجعه به متخصصین را ندارید و یا نمی توانید خودتان را بشناسید، از این راه حل ساده استفاده کنید.

راه حل ساده در اخذ یک رژیم خوب غذایی

با بررسی بر روی بیش از 200 نوع رژیم مختلف نکات مشترکی از میان این رژیم ها بدست آمده است که به شرح ذیل است. اشتراک این نکات بین تمامی این رژیم ها نشان می دهند که استفاده از آنها توسط تمامی متخصصین توصیه شده و لذا تأثیرات فوق العاده ای در روند کاهش وزن دارند. استفاده از این نکات بسیار ساده است و در نتیجه اجرایی کردن آنها به هیچ عنوان سختی برای متقاضی ایجاد نکرده و متضمن اجرا می باشد.

بایدها و نبایدهای یک رژیم خوب

1- عدم حذف مواد معدنی و ویتامین ها از رژیم غذایی
یک رژیم مناسب، هیچ گاه هیچ ماده معدنی و ویتامین مورد بدن را به کلی از برنامه غذایی حذف نمی کند. این بزرگترین خطا در یک رژیم غذایی است. هم مواد معدنی و هم ویتامین می بایست به اندازه مورد نیاز به بدن برسد و حذف برخی مواد به طور کلی می تواند آسیب های جبران ناپذیری به بدن وارد آورد. برای مثال برخی رژیم ها به طور کلی مصرف هیدروکربن ها را منع می کند. این کار تأثیرات مخبری به خصوص بر پوست و مو دارد و به شدت آنها را تخریب می کند. متأسفانه برخی از تخریب های ناشی از کمبود هیدروکربن ها دیگر قابل جبران نیست.
2- نوشیدن آب فراوان
آب بهترین نوشیدنی دنیاست. تمام رژیم های توصیه شده از سوی متخصصان تغذیه به شدت بر نوشیدن آب آنهم به میزان 8 تا 10 لیوان در روز تأکید داشته اند. این نوشیدنی علاوه بر مزایای فوق العاده ای که در تسویه خون، کارکرد بهتر کلیه و مواردی از این دست دارد، باعث افزایش متابولیسم و عملکرد بهتر دستگاه گوارشی می شود. علاوه بر این آب موجب می شود تا سم های ایجاد شده از فرایند چربی سوزی در بدن به راحتی و به سرعت دفع شده و لذا سموم ناشی از چربی سوزی به سرعت از بدن دفع گردند.
3- کاهش استفاده از غذاهای پر کالری حاوی روغن های ترانس
روغن های ترانس که اغلب در مواد سرخ کردنی مانند سیب زمینی سرخ کرده، انواع فست فودها و نظایر این هاست، موجب می شود تا هرمون های بدن به خوبی به مغز پیام رسانی نکنند. برای مثال هورمون انسولین که در واقع نگهبان چربی ها در بدن به حساب می آید و اگر این هورمون در بدن زیاد باشد هیچ چربی سوزانده نمی شود، با خوردن غذاهای داری چربی ترانس کارایی خود را از دست می دهد و در نتیجه دستوری برای چربی سوزی صادر نمی کند.
4- استفاده مناسب و اندازه از پروتئین
پروتئین ماده اصلی سازنده عضلات است. وجود عضله در بدن به خودی خود به افزایش متابلویسم کمک می کند حتی در خواب. معمولا در رژیم های غذایی علاوه بر کاهش اندازه چربی ها، حجم عضلات هم به دلیل عدم رسیدن پروتئین به اندازه کافی در دوران رژیم کاهش پیدا می کند. این امر باعث کاهش متابولیسم و در نتیجه کاهش کالری مصرفی می شود. لذا یک رژیم غذایی مناسب می بایست حتما اندازه مناسبی از پروتئین را در خود جای دهد. یکی از بهترین نوع پروتئین ها، گوشت ماهی است. همچنین پروتئین های گیاهی مانند لوبیا و عدس هم منابع بسیار عالی برای جذب پروتئین هستند.
5- استفاده از فیبرها
فیبرها مواد دیر هضمی هستند و بدن معمولا برای هضم آنها نیاز به سوزاندن بیشتر انرژی دارد. علاوه بر این فیبرها مدت طولانی تر در معده می مانند و در نتیجه احساس سیری بیشتری به بدن می دهند. یک رژیم غذایی مناسب حتما دارای میزان مناسبی از فیبرهاست. انواع میوه ها، سبزیجات، مانند کاهو، هویج، خیار، کلم موادی هستند که به اندازه کافی فیبر دارند و معمولا در رژیم های غذایی توصیه اکید به استفاده از این مواد خوراکی می شود.
6- استفاده از لبنیات و روغن های خوب
کلسیم و روغن های خوب مانند امگا 3، از مشخصات یک رژیم خوب است. این مواد علاوه بر تنظیم سطح ویتامین های بدن، سیستم هورمونی بدن را طوری تنظیم می کند که بدن سوخت و ساز خود را افزایش دهد.شما هم می توانید در مورد این صفحه نظرتان را ارائه نمایید

نام شما:

نظر شما: